към съдържание
Ангел Петров Кирков е роден в китното балканско село Комарево, община Берковица, Монтана (тогава Фердинанд), на 9 ноември, 1927 г.5. Отрасъл е в голяма патриархална фамилия, уважавана със своето трудолюбие и предприемчивост5. Детството си прекарва в село Комарево при най-строго спазване на патриархалните порядки в семейството си5. Близко един до друг са живели 17 възрастни, млади и деца, всички от едно семейство5. Той завършва първоначалното си образование в село Комарево и в близкото село Боровци5. Гимназиалното си образование завършва в най-близкия град Берковица, който се намира в подножието на Берковска планина с известния балкански връх Ком5. Той завършва Берковската гимназия "Д-р Иван Панов", която е сред най-старите и сред тези гимназии с богати духовни и училищни традиции в Северозападна България5.
Още от малък, през периода на своето начално образование, Ангел Кирков се труди и помага в семейния бизнес, свързан със земеделие (напр. плодове и зеленчуци) и животновъдтсво (напр. биволи, птици и др.)5. Този семеен бизнес е един от най-проспериращите в село Комарево5. Семейството му е едно от най-уважаваните, предприемчиви и обичани в региона5, 7. След като постъпва в профилираната гимназия "Д-р Иван Панов" в град Берковица, Ангел Кирков решава да се издържа сам и да не разчита на финансова подкрепа от семейството си5. През целия период на своето гимназиално образование в град Берковица Ангел Кирков работи за да се издържа5.
През 1946 г. Ангел Кирков е приет за студент в Стопанския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски", който завършва през 1950 г.5. По това време той започва висше образование, което не е често срещано в България през тези години5. Постъпва в университета след отлично представяне на приемния изпит с тема „Прогресивни идеи в българската литература“5. За да постъпи в университета, той получава и софийско жителство, след като става първи по успех офицер по онова време за Монтанския регион5. Специалността, която записва е "Стратегическо планиране"5.
Същевременно, като студент работи във фирмата на Методи Тачев, с който са изградили доверие и вече имат съвместен взаимноизгоден бизнес опит в монтанския регион5. Методи Тачев се възхищава от трудолюбието и находчивостта на Ангел Кирков и го кани да работят заедно и в София, където е базирана фирмата му, по по-мащабни търговски поръчки и сделки с продоволствия5.
След завършването на висшето си образование Ангел Кирков е разпределен на работа като икономист в Министерството на вътрешната търговия, където работи от 1951 г. до септември 1955 г.5. На тази си длъжност в екипа си се откроява отново с находчивост и трудолюбие, както и с бързото свеждане на проектите, по които работи, до успешното им финализиране5.
От 1 октомври, 1955 г., Ангел Кирков е изпратен на работа в новосъздаденото предприятие "Хлебни изделия" в София. В резултат на отличителната си работа в Министерството на вътрешната търговия по-рано е назначен за Директор на предприятието за Благоевски район от 1958 г. до 1962 г., където успешно развива значително дейността по производството и продажбата на хлебни изделия5.
По време на управлението на предприятието "Хлебни изделия" за Благоевски район, Ангел Кирков се записва да следва задочно в "Химико-технологичния институт", "ХТИ" (сега "Висш химикотехнологичен институт, ВХТИ) в София5. Това второ висше образование е в сферата на индустриалната химия със специалност "Органичен синтез"5. По това време в България хората с едно висше образование са били изключително малко5. Ангел Кирков завършва успешно второто си висше образование и става инженер по индустриална химия5. Имайки две такива, Ангел Кирков се е отличавал не само с находчивост и трудолюбие, но и със значителни интелектуални способности, както стопански, така и химични5.
Благодарение на успешното управление на "Хлебни изделия" и на двете си приложими висши образования, инж. Ангел Кирков е назначен на нова длъжност във фармацевтичната индустрия, която по онова време е била приоритетна за България5. От 21 май, 1962 г., инж. Ангел Кирков започва работа като директор на "Химико-фармацевтичния" завод (ХФЗ) в град София до 1 юни, 1965 г.5. Новата си работа той поема с огромен ентусиазъм и амбиция да реализира визията си за успешното развитие на предприятието, тъй като тя съответства, както на първото му, така и на второто му висше образование5. Още с постъпването си на новата длъжност, инж. Ангел Кирков вече има собствена визия за развитието на известното софийско предприятие5.
От юни 1965 г. инж. Ангел Кирков оглавява новосъздаденото Държавно стопанско обединение (ДСО) "Фармахим", в което е включена дейността на всички фармацевтични предприятия в България за производството на лекарствени продукти за хуманни цели, лекарствени продукти за ветеринарни цели, етерично-маслени суровини, козметично-парфюмерийни изделия, суровини и полупродукти5.
В качеството си на генерален директор на ДСО „Фармахим“ инж. Ангел Кирков има личен принос за формирането на „Фармахим“ като цялостен ефективен цикъл, обединяващ наука-производство-търговия17.
По идея и иницитива на инж. Ангел Кирков се създава научен консултативен съвет към ДСО "Фармахим", в който участват най-изявените учени в химикофармацевтичната сфера в България по това време5. В съвета участват най-авторитетните представители, както на по-старата, така и на по-новата генерация български учени за изграждането на тесни връзки между науката и фармацевтичното производство в България5. Целта е това сближаване на науката и фармацевтичното производство да отговаря на най-високите международни изисквания и стандарти5.
От 1972 г. до 1978 г. инж. Ангел Кирков работи като директор на Института за нормиране и ефективно използване на материалите и впоследствие поема длъжността заместник-министър в Министерството на снабдяването и държавните резерви. На тази си длъжност ръководи особено отговорната работа по стратегическото планиране на държавните ресурси. За една година - през 1978 г., е назначен отново като генерален директор на ДСО "Фармахим", поради влошена дейност на предприятието по време на неговото отсъствие. Назначен е отново, за да способства и допринесе за подобряване на икономическите показатели на предприятието.
През 1993 г. проф. Ангел Кирков напуска Фармацевтичния факултет на 64 годишна възраст и започва работа като Управител и Партньор в ИНБИОТЕХ ООД, новосформирана частна генерична фармацевтична компания в България, основана през 1991 г. в София5, 7. Първоначално, той е Партньор в ИНБИОТЕХ с 50% собственост7. След 2000 г. той става пълен собственик на предприятието7.
"ИНБИОТЕХ" е основана и създадена от изтъкнати професионалисти с дългогодишен опит в сферата на българската и международната фармацевтична наука и индустрия, повечето от които са работили с проф. Ангел Кирков в ДСО "Фармахим" и НИХФИ5, 7. Един от тези специалисти е Инж. Петко Петков, завеждащ цялостното производството на ДСО „Фармахим“ по времето на инж. Ангел Кирков5, 7.
На 5 септември, 1969 г., проф. Ангел Кирков е удостоен с Държавна награда на Комитета за наука и технически прогрес - първа степен (в колектив от химици и фармацевти, оглавяван от него) за разработването и внедряването на патентноспособна технология за производство на Аналгин (Metamizole sodium) и постигнатите високи технико-икономически показатели и ефективност5, 12. Инж. Ангел Кирков стартира за пръв път в България производството на Metamizole sodium през 1969 г., като първи генерик за България, когато е и Генерален директор на ДСО "Фармахим"5. Инж. Ангел Кирков, благодарение на добър личен контакт с Изпълнителния директор на "Hoechst" (Фармацевтична компания от Западна Германия), успява да придобие ексклузивни права за продажба на лекарствения продукт във всички страни от Източния блок (вкл. Централна и Източна Европа, Русия, СССР и Югоизточна Азия)5.
Проф. Ангел Кирков е един от създателите и най-активни дейци на съвременната българска фармацевтична индустрия5.
Хронилогията на трудовата дейност на Ангел Кирков е богата, но същевременно много по-интересни и значими са качествата, които той притежава и развива в своя живот5. Особено се откроява неговото ученолюбие5. През целия си живот той непрекъснато се е учил5. Освен двете си академични образования, винаги се е учил от опита на многобройните и многообразни колективи, с които е работил, както и от работата на отделни работници специалисти5. Ангел Кирков старателно е проучвал и чуждестранния опит и прогрес в глобалната и по онова време фармацевтична индустрия5, 7. Той винаги е търсил научни обосновки на характерното в дадена дейност, оценявал е нейното значение и е влагал всичките си знания и опит за нейния просперитет5, 7. Той е използвал научни методи, проявявал е аналитичност при разглеждането и решаването на проблемите18.
Проф. д-р Ангел Кирков има съществен принос за развитието на Берковския регион5. Той е удостоен като почетен гражданин на гр. Берковица за дейното си участие в икономическо развитие на региона5.
Проф. Д-р Ангел Кирков има принос и за културното развитие на Берковица5. „Много са значимите неща с дейното участие на“ земляка „Ангел Кирков и те не ще се забравят“14. Често задаван въпрос от проф. д-р. Ангел Кирков към земляци е „Какво ново има по нашия край?“. Той помага и за развитието на музейния комплекс в Берковица14. Спонсорира също и вестник „Северозападен Балкан“14.
Проф. д-р Ангел Кирков подпомага запазването на къщата на Иван Вазов в гр. Берковица, където писателят изкарва една година от живота си14. Част от словото му, като Председател на Земляческия комитет в София, по време на честването на 150-годишнината от рождението на поета е: "Скъпи земляци, Уважаеми Вазовци, нека всички си спомним за онези ценности необходими и днес"14. Проф. д-р Ангел Кирков е активен член на Берковското родолюбиво общество14.
С неоспоримите си лични качества и новаторски дух, проф. Ангел Кирков през цялата си кариера е пример за подражание и вдъхновение за много свои колеги и студенти5, 7. Ангел Кирков е всеотдаен, грижовен и обичащ съпруг, баща и дядо5. Във взаимна обич и рабирателство изживява семейния си живот и старините. Проф. Ангел Кирков умира на 27 февруари, 2012 г. на 85 години, като остава активен в работата си в ИНБИОТЕХ до последния си ден5, 7. В момента двете му дъщери и един от внуците му работят в ИНБИОТЕХ5, 7.
Тази биография на проф. Ангел Кирков обхваща неговия професионален път5. Това специално издание е написано от неговото семейство и колеги с обич и възхищение5, 7. Много може да бъде написано за него и тази биография обхваща само отделни аспекти от неговата професионална биография и е написана на база негови разкази и предоставените документи от неговото семейство5, 7.
Биграфичната справка е изготвена от семейството на проф. Ангел Кирков и от екипа на ИНБИОТЕХ ООД. Използвани са снимки от личен архив на семейството на проф. д-р. Ангел Кирков, д.м.н. Други от използваните снимки в биографията са закупени специално с цел изобразяване на важни аспекти от личния и професионален път на проф. Ангел Кирков.
Ние, екипът на "ИНБИОТЕХ", сме дълбоко признателни на проф. Ангел Кирков за доброто му отношение към нас и за вдъхновението, с което озарява нашата работа и до днес7. Ние, семейството на проф. Ангел Кирков се гордеем с него и го обичаме много като любящ съпруг, баща и дядо5.
Ако познавате проф. д-р. Ангел Кирков, д.м.н., и искате да споделите с нас преживяване с него, моля изпратете текст и/или снимки на следната електронна поща: office@inbiotech-bg.com. Ще ви бъдем признателни за допълването на биографията за неговия житейски и професионален път.
От семейството и екипа на проф. д-р. Ангел Кирков, д.м.н.